2018 – Svět v lese

Klatovská nemocnice a.s. – Lůžková oddělení stanic pro velká a malé děti

Místo na jedničce nebo na dvojce se nově léčí nejmenší pacienti Klatovské nemocnice třeba u šneka nebo u jezevce a větší děti pak přebývají na hradu Kašperk či Švihov. A vůbec celé dětské oddělení připomíná nově les nebo středověké hrady Pošumaví. V těchto dnech totiž v nemocnici dokončila Nadace Archa Chantal i druhou etapu projektu Svět v lese. Celý projekt zahrnoval kompletní zkrášlení a vybavení pracovišť dětského oddělení. Nadace za obě etapy zaplatila přes jeden milion korun.

Nadace herečky a zpěvačky Chantal Poullain se dlouhodobě zabývá zkrášlováním dětských zdravotnických zařízení. Pro každé navrhne unikátní a zpravidla s regionem spojené architektonické řešení a výzdobu, kterou pak zaplatí a se zdravotnickým zařízením zrealizuje. Pro nemocnici v Klatovech si z důvodu blízkosti Šumavy vybral spolupracující architekt Nadace Petr Kolář před dvěma roky téma Svět v lese.

„Kvůli náročnosti se projekt rozdělil do dvou etap. První byla dokončena loni v dubnu a zahrnovala kompletní úpravy čekáren dětských ambulancí, které se proměnily v lesní mýtinu. Dar nadace byl tehdy 420 tisíc korun,“ připomíná první etapu manažerka kvality nemocnice Vladimíra Nováčková. Druhá etapa se letos na podzim týkala už výhradně lůžkových stanic. Nadace zde investovala 582 tisíc korun.

„Na oddělení menších dětí se předělala jídelna na hernu s jídelním koutem. Nadace Archa Chantal sem pořídila nábytek včetně hracího bazénku, židliček nebo dětského křesílka a spousty hraček. Mimo jiné i dřevěné hrací prvky na stěnu, které rozvíjejí motoriku a tvořivost malých dětí,“ říká vrchní sestra dětského oddělení Gabriela Kubíková s tím, že nástěnné hrací prvky jsou v dalších částech oddělení.

Pokoje i vybraná pracoviště personálu pak dostala označení podle lesních zvířat. 

„Na jednu stranu je to pro děti příjemnější a veselejší, ale zároveň jim to pomáhá v orientaci. Malé děti totiž neznají čísla, ale poznají žábu nebo zajíce,“ doplňuje vrchní sestra s tím, že motiv zvířátek nově tvoří i obrazovou výzdobu pokojů. Na oddělení větších dětí jsou zase pokoje pojmenované podle hradů klatovského okresu a obrazy těchto hradů tvoří rovněž výzdobu pokoje.

Dále dostaly všechny skříně v pokojích obou lůžkových stanic nový vzhled. Dvířka jsou kompletně zelená, stejně jako nové skříně a úložné prostory v herně větších dětí. Tam jsou i nové stoly, lavice a další mobiliář, ale také nové hry a vybavení dílen. Herna totiž slouží dětem nejen k hraní nebo učení, ale školou povinní pacienti zde mají možnost tvořit s herní terapeutkou i vlastní výrobky či dekorace.

„Jménem naším i našich pacientů a jejich rodičů děkuji nejen Nadaci, ale samozřejmě i jejím sponzorům, kteří umožnili, aby se u nás děti cítily příjemně a aby, i když jsou zde kvůli onemocnění nebo poranění, si z nemocnice odnesly spíše pozitivní vzpomínky,“ vzkazuje nadaci ředitel Klatovské nemocnice Jiří Zeithaml

Sponzoři projektu:

Miroslav Lipina, Milan Friedrich, ZIPO film production s.r.o., Mgr. Michael John, MBA, LLM, Fast Forward s.r.o., Action events s.r.o., ppm factum a.s., Business & Professional Women CR z.s., SPORT M3 s.r.o., E-dílna, Dorota Kaustová.

Cena projektu: 582.279 Kč

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *