2019 – Svět v písku

Nadace Archa Chantal pomohla Uherskohradišťské nemocnici originálně vyzdobit dětskou ambulanci

V malebnou krajinu se slováckou přírodou, zvířátky a léčivými bylinami se proměnily prostory dětské ambulance Uherskohradišťské nemocnice. Včera odpoledne unikátní výzdobu vytvořenou na míru pro tamní dětské oddělení slavnostně předala česko-francouzská herečka Chantal Poullain, která je zároveň zakladatelkou Nadace Archa Chantal. Nadace se už více než čtvrt století věnuje humanizaci dětských zdravotnických zařízení a právě díky spolupráci s ní se v Uherskohradišťské nemocnici podařilo vytvořit příjemné prostředí, které působí pozitivně na psychiku nemocných dětí.

„Jsem hrdý, že máme v současné době asi jedno z nejhezčích dětských nemocničních oddělení v zemi. Dětská lůžka i ambulance sídlí nejen v moderních prostorách nové budovy interních oborů, kterou jsme dokončili před rokem, ale prostory jsou nyní navíc krásně dotvořeny výtvarnými prvky. Pro malé pacienty je to velmi důležité a já pevně věřím, že pro ně návštěva našich ambulancí bude i přes potíže, se kterými přicházejí, co možná nejpříjemnější,“ prohlásil při slavnostním předání Petr Sládek, ředitel Uherskohradišťské nemocnice.

Prostory ambulance si osobně prohlédla také zakladatelka nadace Chantal Poullain. „Nadace funguje už šestadvacet let a našim cílem je pomáhat. Těší mě, že si děti v nemocnici mohou díky našim projektům hrát a jsou spokojené. A když se jim prostředí natolik líbí, že ani nechtějí domů, je to krása,“ řekla během včerejší návštěvy. Výtvarné prvky, které jsou součástí výzdoby ambulance dětského oddělení, byly vytvořeny speciálně pro Uherskohradišťskou nemocnici a jsou inspirovány skutečnou přírodou na Slovácku. Interiér čekárny a vyšetřoven je vybaven dřevěnými interaktivními prvky, má svůj příběh a své “návštevníky” vyzývá k jeho hledání a zkoumání. „Bylo pro nás velikou výzvou přenést v rámci projektu Svět v písku kousek přírody a jejího místního života do moderních prostor nemocnice, aby si její rozmanitost mohli užít i malí pacienti,“ popsala Zuzana Malcová, výtvarnice a designerka, která je spolu se svou sestrou Alžbětou autorkou výzdoby.

Na děti tak v ambulanci vedle lékařů a sestřiček čekají mravenci, vážky, žáby nebo ledňáčci, ale také třeba mydlice lékařská, heřmánek pravý nebo vstavač vojenský. „Máme tu přírodu zdejších rybníků, luhů a hájů, vedle léčivých bylin nechybí ani orchideje a mezi zdejší zvířátka a hmyz se zatoulala také surikata z nedaleké zlínské zoologické zahrady. Výzdoba má nápad a vtip a máme na ni od konce léta, kdy byla realizována, jen samé pozitivní ohlasy od rodičů i dětí,“ uvedla Irena Baroňová, primářka Dětského oddělení Uherskohradišťské nemocnice. Právě veselé a hravé motivy mohou podle jejích slov pomoci odbourat stres, který děti při návštěvě ordinace mohou prožívat. „Každý si z dětství pamatujeme strach z injekce nebo trhání mandlí. Chtěli bychom, aby si děti z nemocnice odnášely i pozitivní zážitky. Výzdoba nám pomůže odvést jejich pozornost od nepříjemných úkonů, dříve je zklidnit a celkově vyšetření u nás lépe zvládnout,“ vysvětlila primářka s tím, že každoročně lékaři v dětských ambulancích Uherskohradišťské nemocnice provedou více než 19 000 vyšetření.

Nadace Archa Chantal věnovala na výzdobu dětské ambulance Uherskohradišťské nemocnice více než 380 tisíc korun. Barvy pak věnovala firma Colorlak ze Starého Města. Finanční prostředky, které nadace poskytla, pocházejí především z prodeje charitativního kalendáře “Proměny”, kde se na dvanácti fotografiích představují známé české a slovenské celebrity v úchvatných proměnách. „Před objektivem fotografa Petra Kurečky se loni převtělili ve slavné osobnosti nebo obrazy například Ester Geislerová, Anna Polívková nebo Jan Cina, letos už náš kalendář vstoupil do druhé dekády a známé osobnosti tentokrát ukazuje v nečekaných filmových rolích. Dražba obrazů ze jmenovaného kalendáře a prodej těchto kalendářů nám každoročně pomáhá realizovat projekty zlepšení prostředí v dětských nemocnicích a léčebnách,“ doplnila Šárka Nečasová, ředitelka nadace.

ZPRÁVU ZPRACOVAL A VÍCE INFORMACÍ POSKYTNE:

Bc. Egon Havrlant | tiskový mluvčí nemocnic Zlínského kraje

 

Sponzoři projektu:

Milan Friedrich, Nadační fond TREBBIA, Kistler Eastern Europe, s.r.o., Miroslav Lipina, Mgr. Michael John, MBA, LLM,

Lacnea a.s., West art media s.r.o., GE Group a.s., Asian Temple Restaurant, SPORT M 3 s.r.o., COLORLAK, a.s.

KALENDÁŘ PROMĚNY 2019

Designer, výtvarník a realizátor:  Ateliér A2Z, Zuzana  a  Alžbeta Malcové

Cena projektu: 381.607 Kč